Dziękujemy za obywatelską postawę!

10.05.2017 na sesji Rady Miasta została podjęta decyzja o odwołaniu referendum w sprawie projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Zaproponowana przez posłów PiS ustawa spotkała się z kategorycznym sprzeciwem ze strony mieszkańców oraz samorządów, co zmusiło projektodawców do jej wycofania.

Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko Rady Miasta Pruszkowa w tej sprawie:

4 czerwca br. w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych zaplanowaliśmy referendum gminne w sprawie obrony przed włączeniem Pruszkowa w granice miasta stołecznego Warszawy.

Projekt grupy posłów PiS dotyczący zmiany ustroju m. st. Warszawy spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców Pruszkowa i innych podwarszawskich miejscowości. W jego wyniku powstała Pruszkowska Inicjatywa Obywatelska do spraw referendum, która w krótkim czasie zebrała około 7300 podpisów pod listami poparcia idei referendum.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy udzielili swojego poparcia inicjatywie referendalnej oraz wszystkim, którzy spontanicznie zaangażowali się w akcję zbierania podpisów w obronie naszej „małej Ojczyzny”, w obronie prawa do samodzielnego decydowania o swoich losach.

Dzisiaj, tylko dzięki Państwa zaangażowaniu, odnieśliśmy sukces. Ten powszechny obywatelski zryw zaowocował wycofaniem projektu ustawy z Sejmu przez wnioskodawców.

Nie byłoby to możliwe bez Państwa ogromnego wsparcia.
Po przeprowadzeniu konsultacji z Inicjatywą Obywatelską ds. referendum zadecydowaliśmy o wstrzymaniu referendum. Ta decyzja podjęta jest w duchu odpowiedzialności i wiary, że doświadczenie jakie wspólnie przeżyliśmy, daje nam poczucie wielkiej siły. Wierzymy, że wspólnie możemy mieć wpływ na bieg historii naszego 100 – letniego Miasta.

Zobowiązujemy się poinformować Mieszkańców Pruszkowa, gdyby wycofanie projektu ustawy było tylko zabiegiem taktycznym i powróciło w innej formie pod obrady Sejmu.

W razie ponownych prób odgórnego tworzenia „mega Warszawy” będziemy zobowiązani do natychmiastowego podjęcia zdecydowanych form protestu. W przypadku, gdy podobny projekt znów trafi do Sejmu, będziemy za tym, aby w tak ważnej dla lokalnej społeczności sprawie, mieszkańcy Pruszkowa wypowiedzieli się w drodze referendum.

Nic O Nas Bez Nas

Komentarz Prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego w sprawie odwołania referendum:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *